Annesi Kemer-Beldibi, babası Kemer’li olan Özgür Kurga, 15.08.1976’da Antalya Kemer’de doğdu. İlkokulu Kemer Merkez İlkokulu, Ortaokulu Kemer Merkez Ortaokulunda tamamladıktan sonra Lise’yi Antalya Özel Akdeniz Kolejinde bitirdi. İngiltere’de Brighton St.Giles College’de İngilizce eğitimi aldı.1994 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatından 2000 yılında mezun olduktan sonra Amerika’da ( Vermont-New York ) İngilizce eğitimi aldi ve Habitat Programlarına katildi.Halen Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesinde Yüksek lisansına devam ediyor.

Babası Mustafa Kurga, Kemer’in turizmde ilk geliştiği yıllarda ticari anlamda ilklere imza atarken, Özgür Kurga da eğitimini tamamladıktan sonra babasının yolundan ilerleyerek kısa sürede ticarette büyük başarılara imza attı. Öğrencilik dönemimde Kemer’de aile işyerinde mağazacılık ile başlayan ticari serüveni Kemer'de incoming seyahat acenteciliği, Antalya, Moskova,Kiev ve Bükreş'te Tur Operatörlüğüne kadar uzandı. Kundu-Lara-Antalya bölgesinin ilk turistik alışveriş merkezi Sultan Bazaar’ın ve Sultan Residence ile aynı bölgede Karnas alışveriş merkezi sahiplerinden olan Özgür Kurga, ayrıca sahibi olduğu Okey Gayrimenkul Ltd Şti ile de çok sayıda yapmış olduğu siteyi Moskova'da açmış olduğu ofislerinde pazarlamaktadır.

Turizm ve inşaat konularında yabancı yatırımcılar ile ortaklıkları devam eden Özgür Kurga, ayrıca Türkiye çapında 180 Şubeye ulaşan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi markasının İstanbul Master Franchise’dır.

Gayrimenkul Sermaye İradına göre Kemer ve Antalya'da Vergi Rekortmenliğinde de defalarca dereceye giren Özgür Kurga, 2008 yılında Kemer 7. 'si , Antalya 91. 'si, 2009 yılında Kemer 4.'sü , Antalya 63. 'sü, 2010 yılında Kemer 7. 'si , Antalya 51. 'si, 2011 yılında Kemer 1.'si , Antalya 21.'si oldu.

ATSO üyesi olan Özgür Kurga aynı zamanda Kemer Yat Yelken Kulübü ve Kemer Cami Yapma Yaşatma Derneği’nin de üyeliğini sürdürüyor. Kurga 2001-2002 yılları arasında Kemer Turizmci ve İşadamları Derneği(KEMİAD) Genel Sekreterliği ve 2002-2004,2004-2005 yılları arasında da Başkan yardımcılığı görevinde bulunurken, 2002-2004 yılları arasında Deniz temiz Turmepa Derneği Kemer Temsilciliği de yaptı. Özgür Kurga 2016 yılı Temmuz ayından bu yana KEMİAD ( Kemer Turizmcileri ve İş Adamları Derneği ) Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Özgür Kurga, “Turizm Kentlerinin Markalaşması: Kemer Kenti Örneğinde Fırsatlar ve Tehditlerin Değerlendirilmesi” konulu İşletme Yüksek Lisans Tezini ( Master MBA ) Akdeniz Üniversitesinde tamamladı.

Evli ve Ela,Alya adında iki kız ve Çınar adında bir erkek çocuğa sahip olan Özgür Kurga, İngilizce, Rusça ve Almanca biliyor.